
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.5 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 20 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 12 A |
| Output Current | 12 mA |
| Output Voltage | 1.225 V |
| Max Power Dissipation | 306 mW |
| Max Output Current | 12 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 1.2 V |
| Reference Type | Fixed, Shunt |
| Nominal Supply Current | 60 mA |
| Max Output Voltage | 1.225 V |
| Reference Voltage | 1.225 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Shunt Current | 12 mA |
| Initial Accuracy | 0.5 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Cathode Current | 65 µA |
Stock: 1528
Distributors
pcbx
Unit Price$0.64013
Ext.Price$0.64013
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64013 | $0.64013 |
| 10 | $0.50851 | $5.08510 |
| 25 | $0.46237 | $11.55925 |
| 50 | $0.42042 | $21.02100 |
| 100 | $0.38228 | $38.22800 |
| 300 | $0.36185 | $108.55500 |
| 500 | $0.34251 | $171.25500 |
| 1000 | $0.32262 | $322.62000 |
